Planując urządzenie lub renowację kuchni warto rozważyć projekt kuchni z wyspą. Jeżeli dostępna przestrzeń kuchni lub aneksu kuchennego na to pozwoli może być ona niezwykłym urozmaiceniem wyglądu całej kuchni i nadać jej niezwykłego klimatu.

Zainteresowanie wyspami kuchennymi znaczenie wzrosło w ostatnich latach, choć oryginalnie pomysł ten powstał już w latach siedemdziesiątych – w Polsce rzadko był wówczas stosowany. Powodem, dla którego kuchenne wyspy powróciły do łask, jest transformacja roli, jaką pomieszczenia kuchenne przeszło w ostatnich latach: Od pracowni, w której jedynie przygotowywano posiłki, po miejsce spotkań rodziny i jedzenia posiłków.

Nowoczesny projekt kuchni bez wątpienia ma wiele do zaoferowania, ale wiąże się on również z pewnymi trudnościami i ograniczeniami. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji czy Kuchenna Wyspa jest rozwiązaniem dla Ciebie.

_MGL8463_wm meble na wymiar warszawa

Zalety

  • Prawdopodobnie najistotniejszą korzyścią, jaką niesie ze sobą kuchenna wyspa, jest dodatkowa przestrzeń, jaką ona zapewnia. Często wyspa budowana jest z dodatkowymi szafkami kuchennymi pasującymi wyglądem do pozostałych mebli kuchennych. Szafki te zapewniają dodatkowe miejsce na wszelkiego rodzaju wyposażenie kuchenne jak garnki, czy kuchenne narzędzia. Dzięki temu kuchenna wyspa może czasem nawet podwoić miejsce dostępne na wyposażenie kuchenne.
  • Wyspy są również niezwykle praktyczne, zapewniając dodatkowe miejsce, którego często brak w trakcie przygotowywania większych posiłków. Ekspresy do kawy, tostery, czajniki elektryczne i inne mnożące się urządzenia użytkowe trwale zajmują powierzchnię na blatach kuchennych, często redukując ją do zbyt małej, by swobodnie przygotować posiłek.
  • Projekty wysp mogą być dostosowane do potrzeb ich właścicieli. Wyspy mogą być budowane ze zlewem, zmywarką, kuchenką (elektryczną, indukcyjną etc.) z wiszącym nad nią okapem, bądź jedynie z jednolitym blatem wykorzystywanym jako przestrzeń dodatkowa do spożywania i przygotowania posiłków, oraz przechowywania dodatkowego wyposażenia w dołączonych do niej szafkach. Możliwości jest naprawdę sporo.

meble na zamówienie

Wady

  • Koszty związane z budową takiego projektu są niewątpliwie głównym czynnikiem zniechęcającym wiele osób od decyzji wybudowania wyspy we własnej kuchni. Do jej powstania wymagany jest nie tylko bardziej skomplikowany projekt, ale również więcej materiałów i pracy. Renowacja lub budowa klasycznej kuchni i tak często związana jest z dużymi wydatkami, a podjęcie decyzji o wybudowaniu wyspy dodatkowo obciąży domowy budżet.
  • Wyspy nadają się jedynie do przestronnych kuchni. Z każdej z czterech stron wokół wyspy odstęp powinien być wystarczająco szeroki, by nie utrudniać domownikom swobodnego poruszania się. Znajdująca się pośrodku kuchni wyspa może w przypadku zbyt małej powierzchni sprawiać problemy przy otwieraniu drzwi do lodówki czy utrudniając swobodę ruchów przy uchylonych drzwiczkach od zmywarki, która skończyła pracę.
  • W zależności od złożoności projektu wyspy kuchennej, jej instalacja może wydłużyć czas potrzebny do ukończenia remontu / budowy kuchni. W przypadku wyspy ze zlewozmywakiem konieczne będą dodatkowe prace hydrauliczne. Podobnie będzie zresztą w wypadku instalacji elektrycznej, gazowej czy prac koniecznych do wybudowania zwisającego z sufitu okapu. Jeżeli czas jest istotnym dla Ciebie czynnikiem remontu lub urządzenia kuchni – budowa wyspy niestety dodatkowo wydłuży ten okres.

_MGL8457_wm meble na wymiar wyszków

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że wybór projektu kuchni jest głównie kwestią gustu. Kuchenna wyspa może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla jednego domu, a niepotrzebną ekstrawagancją w innym. Projektowanie kuchni daje wiele różnych możliwości i często wiąże się z koniecznością podejmowania kompromisów. Warto dla tego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji rozważyć wszelkie za i przeciw.

Data modyfikacji: Marzec 23, 2016

About Redaktor

You May Also Like

ABC Kuchnie © 2015

”gansa.pl

Top