Najpierw żmudne planowanie i projektowanie kuchni, a potem wybór materiałów, ale w końcu Twoja kuchnia wygląda jak marzenie! Kiedy świeżo zainstalowane szafki kuchenne pachną jeszcze nowością, obiecujesz sobie, że będziesz o nie dbać, by zachowały one swój nowy wygląd na dłużej! Pomożemy Ci w tym i podpowiemy jak prawidłowo dbać o kondycje Twoich szafek kuchennych!
Uważaj na wilgoć
Wilgoć jest jednym z najgorszych przeciwników mebli kuchennych. W kuchni niezwykle łatwo o pojawienie się wilgoci na powierzchni mebli, chociażby w wyniku gotowania lub zmywania. O ile niektóre powierzchnie kuchenne, jak granitowe blaty lub ociekacze zlewozmywaków, znacznie lepiej przystosowane są do radzenia sobie z wilgocią, o tyle chcesz utrzymać wilgoć z dala od drewnianych powierzchni i szafek kuchennych — tak bardzo, jak to tylko możliwe. Nawet powieszenie mokrej szmatki kuchennej na drzwiczkach szafki lub pozostawienie jej na drewnianym blacie, to zły pomysł. Drewno w dowolnej postaci, jak również wiele materiałów drewnopodobnych i lakierowanych na wysoki połysk, może źle reagować na wodę i wilgoć, jeżeli będą wystawione na jej działanie przez dłuższe interwały czasu. Bez względu na to, ile warstw lakieru lub podkładu szafka ma, drewno będzie się „podnosić”, wypaczać i blednąć, jeżeli tylko pozwolimy na to wilgoci.
Unikaj silnych chemicznych środków czystości
Na ryku istnieje wiele różnych detergentów i środków czystości. Niestety często ich opakowania nie zawierają dokładnych informacji dotyczących tego, jakie powierzchnie powinny, a jakie nie powinny być czyszczone za ich pomocą. Nowoczesne meble kuchenne wykonane są z wielu różnych materiałów, od granitu począwszy, przez szkło i metal, a na wielu odmianach drewna kończąc. Dlatego w trakcie sprzątania kuchni, będzie z pewnością potrzebne więcej niż jeden środek czyszczący. W trakcie czyszczenia szafek kuchennych należy zwrócić uwagę na środek czystości, jakim planujemy się posłużyć do ich umycia. Zbyt silny chemiczny środek czystości przeznaczony do innych powierzchni – na przykład takie, które zawierają amoniak – może uszkodzić drewniane powierzchnie i przedwcześnie starzeć szafki. W połączeniu z mocnym szorowaniem – np. przy użyciu ostrej powierzchni zmywaka lub gąbki – pierwsze widoczne uszkodzenia mogą pojawić się już po kilku myciach. Jeżeli szafki kuchenne wyposażone są w uchwyty wykonane z metalu lub innego trwalszego materiału – w trakcie ich czyszczenia nie spryskuj powierzchni bezpośrednio, a zamiast tego nasącz detergentem szmatkę, którą planujesz posłużyć się do czyszczenia uchwytów.
Zamykaj drzwi szafek kuchennych
Zamykanie szafek kuchennych, poza bardziej estetycznym wyglądem, ma dużo bardziej praktyczną funkcję. Profesjonalny producent mebli kuchennych wykona szafki kuchenne na wymiar w taki sposób, by pozostały one bardzo szczelne po zamknięciu. Dzięki temu, gdy pozostają on zamknięte, pozostają chronione przed kurzem i brudem, który zbiera się wewnątrz otwartych szafek – w tym na zawiasach i ich elementach mechanicznych, które są trudniejsze w czyszczeniu.
Porządek i pielęgnacja
Lepiej jest dbać o porządek na bieżąco, niż czekać aż bałagan w kuchni się nagromadzi i będzie wymagał ciężkiej pracy, by go uprzątnąć. Oczywiście łatwiej tak powiedzieć, niż zrobić. Czasem w każdej kuchni będzie panował bałagan – tak to już jest. Jednak nawet w takim przypadku warto utrzymywać ten bałagan na powierzchniach, które mogą sobie z tym poradzić. Jeżeli wystawiamy drewniane i inne mniej odporne powierzchnie w naszej kuchni na działanie wilgoci, mokrych fragmentów żywności lub ostrych narzędzi możemy doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń. Regularne utrzymywanie porządku to podstawa, a jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją kuchnię jeszcze bardziej, warto co kilka miesięcy poświęcić chwilę na impregnację lub woskowanie powierzchni odpowiednim specyfikiem dobranym do materiału, z którego producent mebli kuchennych wykonał dane powierzchnie.
Data modyfikacji: Październik 13, 2016